Jak przygotować samochód po zimie?

Samochód po zimieZima jest bardzo wymagająca dla naszych samochodów. Sól i śnieg nie oszczędzają lakieru, wpływają na rozwój ognisk rdzy oraz niszczą elementy gumowe. Warto dobrze przygotować auto do nowego sezonu letniego. Z pewnością odpłaci nam się lepszą trwałością i niezawodnością.

Opony na początek

Wciąż wielu polskich kierowców uważa, że opony zimowe mogą służyć jako całoroczne. To nieprawda! Guma przeznaczona na śnieg i niższą temperaturę znacznie szybciej się nagrzewa, ale też… przegrzewa! W praktyce oznacza to, że zbyt wysoka temperatura pracy negatywnie wpływa na ich przyczepność. Niezależne badania pokazały, że „zimówki” latem mogą wydłużyć drogę hamowania nawet dwukrotnie! Chyba nikogo nie trzeba przekonywać jak bardzo wpływa to na bezpieczeństwo.

Ponadto zimowa guma jest bardziej miękka od tej letniej. Gdy się rozgrzeje, znacznie łatwiej się wyciera. To wpływa na żywotność opon. Warto mieć to na uwadze gdy inwestujemy w dobrej jakości wyroby markowe, które nie są tanie.

Opony trzeba wymienić gdy tylko nadejdzie wiosna. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy oraz poprawimy własne bezpieczeństwo. Historie o doskonałej przyczepności opon zimowych latem można włożyć między bajki.

Dobra myjnia

Kolejnym miejscem, które należy odwiedzić po zimie jest myjnia. Dla osób zabieganych dobrym wyjściem będzie ta bezdotykowa. Jednak dla tych, którzy cenią jakość usługi, miejscem idealnym wydaje się być dobra myjnia ręczna. Na większości z nich myciem zajmuje się pracownik, lecz są i takie, gdzie sami możemy zatroszczyć się o swoje cztery kółka. By chronić lakier, warto zainwestować również w woskowanie. Na szczególne traktowanie zasługują także wszystkie uszczelki!

Umycie samochodu jest ważne aby pozbyć się resztek soli. Działa ona bardzo niekorzystnie na lakier i znacznie przyspiesza proces rdzewienia metalu. Dlatego najwięcej uwagi trzeba poświęcić zakamarkom. Tam szkodliwej substancji będzie zdecydowanie najwięcej. Z tego samego powodu zalecane jest również mycie podwozia. Cena takiej usługi nie jest zwykle zbyt wysoka i wynosi około pięćdziesięciu złotych. Dzięki temu pozbędziemy się soli z metolowych i gumowych elementów zawieszenia. To znacząco poprawi ich żywotność.

Czyszczenie wnętrza

Jeśli umyliśmy już karoserię, to naturalne wydaje się również czyszczenie wnętrza. Elementy plastikowe należy dokładnie oczyścić specjalnymi środkami do mycia kokpitów. Następnie warto dokładnie odkurzyć tapicerkę. Jeśli jest taka możliwość, bardzo dobrym pomysłem będzie jej upranie. Nawet preparaty amatorskie dają całkiem niezłe efekty.

Jednak absolutnym minimum jest wypranie dywaników. Zgromadzona na nich sól i piach zniweczą efekt nawet najlepszego sprzątania. Jeśli już przy wnętrzu jesteśmy, to warto też wymienić filtr kabinowy. W okresie zimowym, często jest zawilgocony, co sprawia, że nie spełnia on swojej funkcji. Jego cena jest tak niska, że nie warto na nim oszczędzać.

Serwis klimatyzacji

Klimatyzacja to wspaniałe udogodnienie, które w lecie docenicie wielokrotnie. Należy jednak pamiętać o jej właściwym użytkowaniu. Wiosną należy udać się do właściwego serwisu. Układ trzeba sprawdzić pod kątem szczelności, a wszelkie ubytki czynnika uzupełnić. Tak podniesiemy wydajność "klimy".

Przy okazji przeglądu, standardem powinno być też jej czyszczenie. Ozonowanie - bo o nim mowa - trwa zaledwie kilka minut, a jego cena nie powinna być wysoka. Jednak w ten sposób można zabić wszelkie grzyby i bakterie w układzie. Pozwala to na cieszenie się chłodnym nawiewem bez obaw o choroby płuc i infekcje.

Przegląd stanu technicznego

Zimą dziury na drogach oraz wysokie zaspy potrafią zaskoczyć każdego kierowcę. Gdy przychodzi wiosna warto przeprowadzić przegląd stanu technicznego. Szczególną uwagę należy zwrócić na zawieszenie, hamulce oraz układ kierowniczy. Wszelkie luzy oraz drobne usterki trzeba usunąć niezwłocznie, gdyż w dalszej perspektywie mogą one doprowadzić do poważnych usterek, których usunięcie będzie znacznie bardziej kosztowne. Bardziej drobiazgowi kierowcy zainteresować się powinni także stanem powłoki lakierniczej. Wszelkie ubytki warto uzupełnić, gdyż bardzo łatwo rozwijać się w nich będzie rdza. Drobne naprawy lakiernicze są znacznie tańsze niż poważny remont blacharski.

Nie jest tajemnicą, że samochód trzeba odpowiednio przygotować do zimy. Jednak wielu kierowców zapomina, że sezon letni również wymaga pewnych działań. O ile wymiana opon to oczywistość, o tyle o czyszczeniu wnętrza i przeglądzie wciąż wielu Polaków zapomina. Szkoda, gdyż takie pozorne drobiazgi przekładają się na poziom awaryjności i trwałość każdego samochodu.